M10

1.860km 40m

Pos Name Club Age Class Time
1st Aidan McCullough 3ROC M10 14:25
2nd Frank O'Brien CORK O M10 21:35
n/c Ben Cairns LVO M10 32:03
3rd Luke Collins LVO M10 32:57

M12

2.040km 45m

Pos Name Club Age Class Time
1st Ruairi Long AJAX M12 20:24
2nd Dara O'Cleirigh AJAX M12 26:06
3rd Ciaran Kearns FIN M12 34:55

M14

3.520km 90m

Pos Name Club Age Class Time
1st James Millar LVO M14 48:14
2nd Zac O'S-Hourihan BOC M14 62:16
3rd Rainers Ragainis FINGAL M14 126:47

M16

5.130km 145m

Pos Name Club Age Class Time
1st Thomas Meehan NWOC M16 67:26

M18

6.000km 240m

Pos Name Club Age Class Time
1st Mark Stephens LVO M18 56:35
2nd Brendan O'Reilly FERMO M18 95:13

M20

6.000km 240m

Pos Name Club Age Class Time
1st John Paul O'Reilly FERMO M20 91:15

M21L

8.900km 380m

Pos Name Club Age Class Time
1st Seamus O' Boyle CNOC M21 72:28
2nd Kyle Heron DUO M21 75:59
3rd Colm Hill CNOC M21 77:39
4th Andras Fekete FINGAL ORIENTEERS M21 79:08
5th Allan Bogle NWOC M21 81:37
6th Jonathan McCloy QUBOC M21 83:00
7th Brian Corbett CORKO M50 85:00
8th Josh O'S-Hourihan BOC M20 87:42
9th Patrick Higgins QUBOC M21 92:17
10th Simon Reeve FERMO M35 103:09
11th Mairtin Coffey DFO M21 113:07
12th Brendan Delaney DFO M45 131:59

M21S

6.000km 240m

Pos Name Club Age Class Time
1st Paul Keville SETANTA M21 127:19

M35

6.820km 300m

Pos Name Club Age Class Time
1st Gordon Fallis   M35 67:57
2nd Kieran Rocks LVO M35 77:45
3rd Bobby Smyth NWOC M35 102:57

M40

6.820km 300m

Pos Name Club Age Class Time
1st Ivan Millar LVO M40 63:05
2nd Ingus Rektins FINGAL M40 66:01
3rd Angus Tyner SETANTA M40 67:04
4th Declan McGrellis LVO M40 74:29
5th Joe McClure LVO M40 96:37
mp Martin Winters FERMO M40 60:06

M45

6.000km 240m

Pos Name Club Age Class Time
1st Robbie Bryson FERMO M45 62:07
2nd Paul Smyth AJAX M45 67:25
3rd Mike Long AJAX M45 69:01
4th Paul O'S-Hourihan BOC M45 75:46
5th Lyle Fleming LVO M45 82:43
6th Greg McCann LVO M45 83:19
7th Des Fletcher NWOC M45 89:18
8th Alex Boyd   M45 92:40
9th Geoffrey Collins LVO M45 105:11
mp Jim Hoare FINGAL ORIENTEERS M45  

M50

6.000km 240m

Pos Name Club Age Class Time
1st Aonghus O'Cleirigh AJAX M50 54:33
2nd James Mulrooney SETANTA M50 70:09
3rd Pat Farrelly DFO/CNOC M50 76:10
4th Stephen Gilmore LVO M50 77:04
5th Dave Richardson FINGAL M50 78:04
6th Kenny Weir LVO M50 80:22
7th Willie Fitzgerald CORK O M50 84:35
8th Gerry Meehan NWOC M50 90:58
9th Jim Callanan CORKO M60 102:33
10th Gordon Stephens LVO M50 108:02
11th Pat McCavana GEN M50 108:09

M55

5.130km 145m

Pos Name Club Age Class Time
1st Andrew Cox WATO M55 57:21
2nd Val Jones FINGAL M55 57:25
3rd John McCullough 3ROC M55 60:28
4th Philip Baxter LVO M55 66:28
5th Liam O'Brien CORK O M55 70:30
6th Anthony McGonigle NWOC M55 74:30
7th Billy Fyffe FERMO M55 82:12

M60

5.130km 145m

Pos Name Club Age Class Time
1st Colin Henderson LVO M60 58:59
2nd Richard Williamson LVO M60 85:08
3rd Nigel Foley-Fisher MNAV M60 85:14
4th David Quinn GEN M60 131:06
mp Denis Reidy AJAX M60 67:43

M65

4.190km 135m

Pos Name Club Age Class Time
1st Richard McCourt LVO M65 73:09
2nd Harold White LVO M65 100:01

M70

3.530km 110m

Pos Name Club Age Class Time
1st Noel Bogle NWOC M70 82:50
2nd David Hogg NWOC M70 83:42

M75

2.610km 90m

Pos Name Club Age Class Time
1st Sean Rothery 3ROC M80 118:46

W10

1.860km 40m

Pos Name Club Age Class Time
1st Rachel Collins LVO W10 16:31
mp Zoë Tyner SETANTA W10 31:02

W12

2.040km 45m

Pos Name Club Age Class Time
1st Norah O'Brien CORK O W12 20:44
2nd Ciara Fitzgerald CORK O W12 21:20
3rd Clodagh Moran 3ROC W12 25:15
4th Eadaoin McCavana GEN W12 28:38
5th Zanda Rektina FINGAL W12 29:10
6th Sophie Pruzina LVO W12 38:27
7th Ailbhe Callanan CORKO W12 46:45
n/c Anyta Richardson FINGAL   63:13
n/c Vera Murtagh 3ROC W70 105:20

W14

2.720km 75m

Pos Name Club Age Class Time

W16

3.530km 110m

Pos Name Club Age Class Time
1st Ciana Jones FINGAL W16 66:21
2nd Helen Pruzina LVO W16 71:45

W18

4.190km 135m

Pos Name Club Age Class Time

W20

4.190km 135m

Pos Name Club Age Class Time
1st Laura Cox DUO W20 76:59

W21L

6.000km 240m

Pos Name Club Age Class Time
1st Ciara Largey FERMO W21 66:26
2nd Ruth Lynam CNOC W21 70:42
3rd Alison Campbell DVOA W20 73:42
4th Rosalind Hussey FERMO W21 79:24
5th Katarina Stefko LVO W21 79:38
6th Olivia Baxter LVO W21 92:47

W21S

4.190km 135m

Pos Name Club Age Class Time
1st Sharon Lucey FERMO W21 73:22
2nd Katalin Boczor FINGAL ORIENTEERS W21 81:51
3rd Erika Jones DUO W21 82:22
mp Seainin McBrien LVO W21 69:03

W35

4.770km 125m

Pos Name Club Age Class Time
1st Hazel Thompson SETANTA W35 68:14

W40

4.770km 125m

Pos Name Club Age Class Time
1st Eileen Young FINGAL W40 95:00
2nd Mandy Millar LVO W40 103:26

W45

4.190km 135m

Pos Name Club Age Class Time
1st Heather Cairns LVO W45 60:29
2nd Mary O'Connell 3ROC W45 70:39
3rd Stephanie Pruzina LVO W45 74:30
4th Ruth Blair NWOC W45 81:57
5th Aine Joyce GEN W45 94:56
6th Jackie McCavana GEN W45 113:01
7th Catherine King AJAX W45 143:45
mp Izabela Stefko LVO W45 106:28
mp Aileen McCarron LVO W45 124:34

W50

4.190km 135m

Pos Name Club Age Class Time
1st Elizabeth Deane CORKO W50 61:26
2nd Kathryn Walley FIN W50 72:24
3rd Nadine Grant FERMO W50 80:26
4th Bernie O' Boyle CNOC W50 87:08
5th Ursula Meehan NWOC W50 93:12

W55

3.530km 110m

Pos Name Club Age Class Time
1st Ann Savage LVO W55 44:58
2nd Barbara Foley-Fisher MNAV W60 58:59
3rd Helen Baxter LVO W55 65:03
4th Rosie Watkins LVO W55 70:40
5th Brenda Hynes GEN W55 118:47

W60

3.530km 110m

Pos Name Club Age Class Time
1st Aine Ui Shuilleabhain 3ROC W60 54:22
2nd Ger Power UNATTACHED W60 77:47

W65

2.610km 90m

Pos Name Club Age Class Time
1st Jean O'Neill FINGAL ORIENTEERS W65 35:00
2nd Claire Walsh SETANTA W65 81:28

W70

2.610km 90m

Pos Name Club Age Class Time
1st Rosemary Croley LVO W70 74:04

W75

2.610km 90m

Pos Name Club Age Class Time

(jhi - M14)

3.520km 90m

Pos Name Club Age Class Time
1st Harrison McCartney ENG M14 29:43
2nd Tim Morgan ENG M14 32:04
3rd Matthew Galloway SCOT M14 33:08
4th Alistair Masson ENG M14 33:23
5th Callum White SCOT M14 33:28
6th Adam Bartlett ENG M14 35:12
7th Alexander Chepelin SCOT M14 35:41
8th Andrew Barr SCOT M14 36:05
9th William Reynolds WALES M14 38:33
10th Paul Pruzina IRE M14 39:31
11th Cathal O'Cleirigh IRE M14 41:45
12th Sandis Rektins IRE W14 42:05
13th Alastair Gardner-Smith WALES M14 46:54
14th Joe Thomas WALES M14 50:01
15th Peter Meehan IRE M14 62:02
16th Callum Carter-Davies WALES M14 65:36

(jhi - M16)

5.130km 145m

Pos Name Club Age Class Time
1st Aidan Smith ENG M16 38:31
2nd Christopher Galloway SCOT M16 42:42
3rd Zac Field ENG M16 43:23
4th Calum McLeod SCOT M16 45:05
5th Craig Nolan SCOT M16 47:03
6th Jonathan Quinn IRE M16 47:04
7th Niall Allen WALES M16 48:48
8th Matt Elkington ENG M16 49:33
9th Joshua Dudley SCOT M16 50:12
10th Sam Mitchell WALES M16 51:04
11th Oliver Williams ENG M16 54:28
12th Charlie Jenkins WALES M16 55:46
13th Harry Millar IRE M16 59:33
14th Stephen Reynolds WALES M16 62:43
15th Shane Hoare IRE M16 123:28
mp Donal Kearns IRE M16 165:47

(jhi - M18)

6.820km 300m

Pos Name Club Age Class Time
1st Jonny Crickmore ENG W18 48:51
2nd Jack Millar IRE M18 54:50
3rd Ben Mitchell WALES M18 58:02
4th Finlay Langan SCOT M18 58:17
5th Carl Edmunds ENG M18 60:48
6th Ciaran Allen WALES M18 63:13
7th Andrew Lindsay SCOT M18 64:33
8th Joab Matthews SCOT M18 64:50
9th Will Gardner ENG W18 65:12
10th Chris Young ENG M18 67:24
11th Eoin McCullough IRL M18 68:36
12th Laurence Quinn IRE M18 71:10
13th Cillan Corbett IRE M18 74:16
14th Robert Patterson SCOT M18 76:17
15th Stuart Lewis WALES M18 79:06

(jhi - W14)

2.720km 75m

Pos Name Club Age Class Time
1st Hannah Cleary-Hughes ENG W14 31:58
2nd Caoimhe O'Boyle IRE W14 32:07
3rd Fay Walsh WALES W14 32:22
4th Aimee Morse ENG W14 35:16
5th Helen Ockenden ENG W14 35:33
6th Siobhan Delaney IRE W14 35:53
7th Jill Stephens IRE W14 36:06
8th Jennifer Ricketts SCOT W14 36:15
9th Abigail Mason SCOT W14 36:21
10th Emma Wilson SCOT W14 40:58
11th Meabh Perkins IRE W14 41:58
12th Rosie Getliff SCOT W14 43:25
13th Louise Adams ENG W14 46:07
14th Zoe Walsh WALES W14 48:54

(jhi - W18)

4.770km 125m

Pos Name Club Age Class Time
1st Florence Haines ENG W18 39:10
2nd Zoe Harding ENG W18 43:14
3rd Aine McCann IRE W18 45:56
4th Rozy Shepherd SCOT W18 47:26
5th Katie Reynolds WALES W18 47:42
6th Lucy Butt ENG W18 47:47
7th Rona Lindsay SCOT W18 47:50
8th Lucy Thraves ENG W18 53:33
9th Jessica Mason SCOT W18 55:10
10th Katrina McLeod SCOT W18 60:37
11th Delyth Darlington WALES W18 60:48
12th Andrea Stefkova IRE W18 79:49
13th Siomha Callanan IRE W18 92:49
14th Derirdre Ryan IRE W18 96:33

(jhi- W16)

4.190km 135m

Pos Name Club Age Class Time
1st Megan Carter-Davies WALES W16 39:53
2nd Sarah Jones ENG W16 40:29
3rd Niamh Corbett IRE W16 43:51
4th Karen Maxwell SCOT W16 45:50
5th Julie Emmerson ENG W16 47:43
6th Briony Kincaid SCOT W16 47:44
7th Natalie Beadle ENG W16 47:52
8th Bronwyn Matthews SCOT W16 49:35
9th Frances Wright SCOT W16 52:48
10th Cliona McCullough IRE W16 55:54
11th Roisin Long IRE W16 60:40
12th Rachel Emmerson ENG W16 60:42
13th Aoife McCavana IRE W16 62:21
14th Bethan Stone WALES W16 69:39
15th Kitty Jones WALES W16 99:48

M75+

0 control

Pos Name Club Age Class Time
1st Ted Lucey FERMO M55 66:22

W75+

0 control

Pos Name Club Age Class Time