Mens

Pos Time Team No Team Name Club Country Lap 1   Lap 2   Lap 3   Competitors Courses
1 118:45 7 Scotland 1 SCO 40:49 (5) 38:05 (1) 39:51 (4) Alan Cherry/Duncan Coombs/Mark Nixon Mens B,Mens C,Mens A
2 119:32 9 Scotland 3 SCO 39:50 (2) 42:04 (2) 37:38 (1) Doug Tullie/Ali McLeod/Scott Fraser Mens A,Mens B,Mens C
3 123:32 8 Scotland 2 SCO 39:32 (1) 44:36 (3) 39:24 (2) Hector Haines/Murray Strain/Oleg Chepelin Mens C,Mens A,Mens B
4 140:11 4 Ireland 1 IRE 48:45 (7) 48:13 (6) 43:13 (5) Patrick Higgins/Darren Burke/Ruairi Short Mens A,Mens B,Mens C
5 144:39 1 England 1 ENG 45:18 (6) 51:43 (7) 47:38 (7) David Schorah/John Rye/David Abrams Mens A,Mens B,Mens C
6 144:49 2 England 2 ENG 53:25 (9) 45:14 (4) 46:10 (6) Ben Stevens/Chris Smithard/Mark Bown Mens B,Mens C,Mens A
7 146:26 5 Ireland 2 IRE 49:45 (8) 45:34 (5) 51:07 (8) Kevin O'Boyle/Seamus O'Boyle/Gerard Butler Mens B,Mens C,Mens A
8 158:05 10 Wales 1 CYM 40:17 (3) 59:06 (8) 58:42 (9) Kris Jones/Matt Jones/Ed Nicholas Mens C,Mens A,Mens B
9 205:30 11 Wales 2 CYM 75:27 (11) 70:09 (9) 59:54 (10) Tom Barton/Mike Hoare/Chris Lewis Mens A,Mens B,Mens C
10 230:40 6 Ireland 3 IRE 60:48 (10) 87:27 (10) 82:25 (11) Niall Ewen/Jonathan McCloy/Hugh Cashell Mens C,Mens A,Mens B
mp 117:54 3 England 3 ENG 40:18 (4) mp   39:46 (3) Ralph Street/Peter Hodkinson/Duncan Archer Mens C,Mens A,Mens B

Womens

Pos Time Team No Team Name Club Country Lap 1   Lap 2   Lap 3   Competitors Courses
1 125:37 101 England 1 ENG 40:30 (2) 44:18 (3) 40:49 (2) Anne Edwards/Becky Carlyle/Rachael Elder Womens A,Womens B,Womens C
2 126:53 102 England 2 ENG 44:49 (6) 42:28 (1) 39:36 (1) Alice Butt/Victoria Stevens/Pippa Whitehouse Womens B,Womens C,Womens A
3 129:19 107 Scotland 1 SCO 43:13 (4) 45:10 (4) 40:56 (3) Jo Stevenson/Fiona Berrow/Hollie Orr Womens B,Womens C,Womens A
4 147:20 108 Scotland 2 SCO 39:57 (1) 47:37 (5) 59:46 (7) Kirsten Strain/Hazel Wright/Hazel Dean Womens C,Womens A,Womens B
5 147:25 103 England 3 ENG 44:37 (5) 43:59 (2) 58:49 (6) Rebecca Harding/Jo Halliday/Jo Buckley Womens C,Womens A,Womens B
6 155:57 109 Scotland 3 SCO 47:57 (8) 54:13 (7) 53:47 (5) Sarah Dunn/Jess Orr/Lorna Eades Womens A,Womens B,Womens C
7 156:59 104 Ireland 1 IRE 43:11 (3) 65:39 (8) 48:09 (4) Niamh O'Boyle/Katarina Stefkova/Ciara Largey Womens A,Womens B,Womens C
8 167:30 110 Wales 1 CYM 44:52 (7) 47:50 (6) 74:48 (9) Heather Burrows/Anwen Darlington/Carys Morgan Womens C,Womens A,Womens B
mp 207:08 111 Wales 2 CYM 71:08 (9) mp   72:02 (8) Jenny Williamson/Becky Hoare/Jene Hoare Womens A,Womens B,Womens C

Mens A

Splits

5.940km 185m

Pos No. Name Team Country Relay Time
1 9-1 Doug Tullie Scotland 3 SCO Mens 39:50
2 7-3 Mark Nixon Scotland 1 SCO Mens 39:51
3 8-2 Murray Strain Scotland 2 SCO Mens 44:36
4 1-1 David Schorah England 1 ENG Mens 45:18
5 2-3 Mark Bown England 2 ENG Mens 46:10
6 4-1 Patrick Higgins Ireland 1 IRE Mens 48:45
7 5-3 Gerard Butler Ireland 2 IRE Mens 51:07
8 10-2 Matt Jones Wales 1 CYM Mens 59:06
9 11-1 Tom Barton Wales 2 CYM Mens 75:27
10 6-2 Jonathan McCloy Ireland 3 IRE Mens 87:27
mp 3-2 Peter Hodkinson England 3 ENG Mens 37:50

Mens B

Splits

5.980km 185m

Pos No. Name Team Country Relay Time
1 8-3 Oleg Chepelin Scotland 2 SCO Mens 39:24
2 3-3 Duncan Archer England 3 ENG Mens 39:46
3 7-1 Alan Cherry Scotland 1 SCO Mens 40:49
4 9-2 Ali McLeod Scotland 3 SCO Mens 42:04
5 4-2 Darren Burke Ireland 1 IRE Mens 48:13
6 5-1 Kevin O'Boyle Ireland 2 IRE Mens 49:45
7 1-2 John Rye England 1 ENG Mens 51:43
8 2-1 Ben Stevens England 2 ENG Mens 53:25
9 10-3 Ed Nicholas Wales 1 CYM Mens 58:42
10 11-2 Mike Hoare Wales 2 CYM Mens 70:09
11 6-3 Hugh Cashell Ireland 3 IRE Mens 82:25

Mens C

Splits

5.970km 185m

Pos No. Name Team Country Relay Time
1 9-3 Scott Fraser Scotland 3 SCO Mens 37:38
2 7-2 Duncan Coombs Scotland 1 SCO Mens 38:05
3 8-1 Hector Haines Scotland 2 SCO Mens 39:32
4 10-1 Kris Jones Wales 1 CYM Mens 40:17
5 3-1 Ralph Street England 3 ENG Mens 40:18
6 4-3 Ruairi Short Ireland 1 IRE Mens 43:13
7 2-2 Chris Smithard England 2 ENG Mens 45:14
8 5-2 Seamus O'Boyle Ireland 2 IRE Mens 45:34
9 1-3 David Abrams England 1 ENG Mens 47:38
10 11-3 Chris Lewis Wales 2 CYM Mens 59:54
11 6-1 Niall Ewen Ireland 3 IRE Mens 60:48

Womens A

Splits

4.530km 130m

Pos No. Name Team Country Relay Time
1 102-3 Pippa Whitehouse England 2 ENG Womens 39:36
2 101-1 Anne Edwards England 1 ENG Womens 40:30
3 107-3 Hollie Orr Scotland 1 SCO Womens 40:56
4 104-1 Niamh O'Boyle Ireland 1 IRE Womens 43:11
5 103-2 Jo Halliday England 3 ENG Womens 43:59
6 108-2 Hazel Wright Scotland 2 SCO Womens 47:37
7 110-2 Anwen Darlington Wales 1 CYM Womens 47:50
8 109-1 Sarah Dunn Scotland 3 SCO Womens 47:57
9 111-1 Jenny Williamson Wales 2 CYM Womens 71:08

Womens B

Splits

4.610km 130m

Pos No. Name Team Country Relay Time
1 107-1 Jo Stevenson Scotland 1 SCO Womens 43:13
2 101-2 Becky Carlyle England 1 ENG Womens 44:18
3 102-1 Alice Butt England 2 ENG Womens 44:49
4 109-2 Jess Orr Scotland 3 SCO Womens 54:13
5 103-3 Jo Buckley England 3 ENG Womens 58:49
6 108-3 Hazel Dean Scotland 2 SCO Womens 59:46
7 104-2 Katarina Stefkova Ireland 1 IRE Womens 65:39
8 110-3 Carys Morgan Wales 1 CYM Womens 74:48
mp 111-2 Becky Hoare Wales 2 CYM Womens 63:58

Womens C

Splits

4.600km 130m

Pos No. Name Team Country Relay Time
1 108-1 Kirsten Strain Scotland 2 SCO Womens 39:57
2 101-3 Rachael Elder England 1 ENG Womens 40:49
3 102-2 Victoria Stevens England 2 ENG Womens 42:28
4 103-1 Rebecca Harding England 3 ENG Womens 44:37
5 110-1 Heather Burrows Wales 1 CYM Womens 44:52
6 107-2 Fiona Berrow Scotland 1 SCO Womens 45:10
7 104-3 Ciara Largey Ireland 1 IRE Womens 48:09
8 109-3 Lorna Eades Scotland 3 SCO Womens 53:47
9 111-3 Jene Hoare Wales 2 CYM Womens 72:02